Sushi je oblíbeným pokrmem zejména mezi mladými lidmi. Hlavním základem je pravá japonská rýže a mořská řasa „Nori,“ přičemž ve středu rolky se nachází pochutina jako například losos či avokádo. Postup při přípravě je takový, že se vše navrství na sebe a následně pomocí speciální podložky „zaroluje.“
Existují dva typy Sushi rolek. První, kdy je rýže zvenku obalena řasou, se nazývá Maki. Nachází-li se ale Nori řasa uvnitř a obal tvoří rýže, pak hovoříme o takzvaném Nigiri.
Obvykle se tento pokrm podává se sójovou omáčkou, tradiční pastou wasabi a zázvorem. Tento typ sushi nicméně vznikl až počátkem devatenáctého století v Tokiu.
První zmínky o této pochutině přitom pochází již z roku 718 n. l., kdy bylo dle japonských písemných pramenů používáno jako platidlo pro odvádění naturální daně. Tehdejší zákoník Yoro ritsuryo ho označuje jako „zakono-sushi“, avšak neuvádí, jakou podobu toto sushi mělo.
Pravděpodobně se ale jednalo o starodávný druh „nare-sushi,“ jehož příprava spočívala v naložení prosolených ryb na několik měsíců do vařené rýže, v některých případech i smíšené s obilím, která sloužila pouze jako prostředek ke konzervaci, tudíž se nejedla a vyhazovala. Tento předchůdce dnešního sushi existoval již 10 tisíc let př. n. l.
Sushi tak, jak ho známe dnes, započalo svůj rozvoj až v 15. století, kdy v Japonsku probíhalo tzv. období Muromači. Kulinářství tehdy zažívalo rozmach, vznikalo mnoho kuchařských škol nebo například známý japonský čajový obřad. Doba fermentace nare-sushi byla kardinálně zkrácena a rýže se začala konzumovat společně s rybou. Další změny přišly po roce 1600, kdy se do sushi začal přidávat rýžový ocet.